Przepisy

Podaję tu kilka najbardziej standardowych, sprawdzonych również na zagranicznych forach przepisów.
Masa tłuszczy to zawsze 600 g, co daje ponad 800 g gotowego mydła i akurat pasuje do stosowanych przeze mnie form (karton po soku/mleku, puszka po Pringlesach, rura kanalizacyjna, pudełko na chleb chrupki, element do szuflady)


Przepisy zostały jeszcze raz przeliczone w kalkulatorze na stronie http://naturseife.com/Seifenrechner/default.htm (w jęz. niemieckim). Kalkulator w jęz. angielskim znajduje się tu: http://www.soapcalc.net/calc/soapcalcwp.asp. Za pomocą kalkulatora możesz skomponować dowolne mydło z posiadanych składników!

Typu tłuszczy nie można zmieniać! Każdy tłuszcz jest zmydlany inną ilością NaOH i aby zachować podane przetłuszczenie należy ściśle stosować się do przepisu.

Wszystkie ilości są zawsze podawane w gramach!

Upewnij się, że wcześniej zapoznałaś się z ważnymi informacjami TU i TU!

"25%"

Jest to przepis bardzo chętnie wykorzystywany przez początkujących, ale i przez już doświadczone mydelniczki.

150 g oleju kokosowego
150 g smalcu lub oleju palmowego
150 g oleju rzepakowego
150 g oliwy z oliwek
200 g wody
81 g NaOH (dla przetłuszczenia 8%)

Biała Perła

Daje twarde, białe mydło z obfitą, stabilną i kremową pianą. Jedno z moich ulubionych :)
Przepis z bloga mini, chociaż nieco zmieniony - dodałam olej rzepakowy lub oliwę. Ja tak robię, ale "tradycyjne" BfA ("Babassu für Arme" czyli babassu dla ubogich :) ) go nie zawiera. Niemiecka nazwa wynika z tego, że mydło pod względem właściwości jest bardzo podobne do 100% mydła z drogiego oleju babassu.
UWAGA: dziewczyny z grupy FB Piana Mydlana zauważyły, że mydło z tego przepisu może wysuszać skórę. Jako alternatywę polecam Nature Pure (zawiera więcej oliwy, a mniej oleju kokosowego).

250 g oleju kokosowego
250 g smalcu
60 g oliwy z oliwek lub rzepakowego
40 g oleju rycynowego
200 g wody
86 g NaOH (dla przetłuszczenia 8%)

Biała Perła wersja wegetariańska

Przepis również z bloga mini.
UWAGA: tu też dziewczyny z grupy FB Piana Mydlana zauważyły, że mydło z tego przepisu może wysuszać skórę. Jako alternatywę polecam Nature Pure (zawiera więcej oliwy, a mniej oleju kokosowego).


288 g oleju kokosowego
288 g oliwy z oliwek
24 g oleju rycynowego
200g wody
86 g NaOH (dla przetłuszczenia 8-9%)

Nature Pure

Daje twarde, dobrze pieniące się mydło. Masa pozostaje długo płynna, można się nią długo bawić (swirl) :) Ten przepis też pochodzi od mini.

420 g oliwy z oliwek
156 g oleju kokosowego
24 g oleju rycynowego
200g wody
81 g NaOH (dla przetłuszczenia 8%)

Polskie 32%

Każdego oleju jest po równo - 32%. Polskie, bo bez trudno dostępnego oleju kokosowego. Mydło wychodzi białe i dość dobrze się pieni, mimo braku typowych tłuszczy tworzących pianę.

192 g smalcu
192 g oleju rzepakowego
192 g oleju palmowego
24 g oleju rycynowego
200 g wody
75 g NaOH (dla przetłuszczenia 9%)

Dream Cream

Bardzo dobrze się pieni, to podobno zasługa połączenia oleju ryżowego z masłem kakaowym. Przepis tradycyjnie z bloga mini.

240 g oliwy z oliwek
156 g oleju kokosowego
120 g oleju ryżowego
60 g masła kakaowego
24 g oleju rycynowego
200 g wody
81 g NaOH (dla przetłuszczenia 8%)
Nieobowiązkowo: przed wykonaniem ługu rozpuścić w wodzie 1 łyżeczkę cukru i 2 łyżeczki soli. Cukier utrwala powstałą pianę, sól utwardza mydło.

Dream Cream białe

Jak powyższe bardzo dobrze się pieni, ale jest nieco jaśniejsze i twardsze. I przepis również od mini.

240 g smalcu
156 g oleju kokosowego
120 g oleju ryżowego
60 g masła kakaowego
24 g oleju rycynowego
200 g wody
82 g NaOH (dla przetłuszczenia 8%)
Nieobowiązkowo: przed wykonaniem ługu rozpuścić w wodzie 1 łyżeczkę cukru i 2 łyżeczki soli. Cukier utrwala powstałą pianę, sól utwardza mydło.

139 komentarzy:

  1. co zrobić jak mydło po 24 godzinach bardzo intensywnie śmierdzi duszącym NaOH? i wydaje mi się że jak dotykam językiem to parzy, a nie smakuje jak mydło?
    Bardzo proszę o radę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie sprawdź przepis w którymś z kalkulatorów i zastanów się, czy nie pomyliłaś się w odważaniu składników. Jeśli okaże się, że rzeczywiście dałaś za dużo NaOH w stosunku do ilości tłuszczy to takie mydło nie nadaje się niestety do użytku :( Jedynym sposobem, jaki widzę na jego uratowanie to wysolenie (http://mydelnica.blogspot.com/search/label/myd%C5%82o%20wysolone).

      Jeśli jednak proporcje składników były w porządku - poczekaj. Jeśli nie przeszło przez fazę żelową, wtedy po 24 godz. może jeszcze piec w język. Odczekaj przepisowe 4-6 tygodni i wszystko będzie dobrze :)

      Usuń
    2. Boże kto normalny sprawdza smak substancji chemicznych językiem?!

      Usuń
    3. Na przykład ja :) I inne mydlarki też :) Zgadzam się, że to nieprofesjonalne, ale działa.

      Usuń
    4. Naprawdę są inne metody. Np dodanie do rr CuSO4*5H2O jak powstanie osad nie rozpuszczalnego Cu(OH)2 to znaczy że jest tam nadal NaOH. Albo najprostszy pH rr. Ale tylko przy robieniu się sprawdzi(ta ciecz co zostanie) bo mydła pod wpływem wody dysocjują C17H35COO- Na+

      Usuń
    5. Tylko, że nie każdy ma w domu CuSO4*5H2O (cokolwiek to znaczy) i wiedzę, którą Ty posiadasz. Czasem mydlarki posiłkują się też papierkami lakmusowymi i to jest chyba wystarczające dla domowego zastosowania.

      Usuń
    6. CuSO4*5H2O to siarczan(VI) miedzi(II) pięciowodny. W każdym chemicznym można kupić.(np MultiChem we Wrocławiu) Stosowany też do odkażania, oraz w ogrodnictwie.
      Twg z siarczanu miedzi można zrobić kwas siarkowy(VI) ale to raczej nie tu będę pisał o tym :)

      Usuń
  2. Hej! Mogę wszystkie składniki podzielić na pół? Czy mydło wtedy też wyjdzie? :-) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, możesz, ale WSZYSTKIE składniki muszą zostać w tych samych proporcjach. Czyli wszystko na pół, albo 2/3 itd. Najważniejszy jest stosunek NaOH do tłuszczów.

      Usuń
  3. CZeść :) jestem kompletnym laikiem w kwestii wytwarzania tego typu mydeł, a bardzo chciałabym spróbować. Proszę mi więc wytłumaczyć poniższy zapis, ponieważ kompletnie nie wiem co z tym zrobić, co znaczy zapis w nawiasie również. Oprócz tego tylko, że jest to wodorotlenek sodu.

    82 g NaOH (dla przetłuszczenia 8%)

    Dziekuję z góry za odpowiedź. Marta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 82 g NaOH to ilość sody kaustycznej (czyli wodorotlenku sodu) jakiej trzeba użyć w tym konkretnym przepisie. Tzn. w stosunku do konkretnej ilości konkretnych tłuszczów. Spowoduje to, że 8% tych tłuszczów NIE zamieni się w mydło, tylko dalej zostanie tłuszczem. Który będzie pielęgnował naszą skórę.

      Każdy tłuszcz ma tzw. liczbę zmydlania, tzn. ilość NaOH, która w całości zmydli (zamieni w mydło) 1 g tego tłuszczu. Np. dla oleju palmowego jest to 175 mg, oleju kokosowego 221-257 mg, a masła kakaowego 136 mg. Widzisz więc jak ważne jest trzymanie się przepisów lub korzystanie z kalkulatorów.

      Życzę powodzenia we własnych próbach, na pewno się uda. Nic, się nie bój, jak wszystko dobrze wymieszasz to mydło na pewno wyjdzie :) Witaj w klubie! :)

      Usuń
    2. Chyba liczbę g/mol a nie "liczbę zmydlania".
      Każda substancja ma okręśloną masę molową. Czyli NaOH-40g/mol i rozpuszczając 40g NaOH w 1dm3 wody otrzymamy rr o wartości 1 mola. Aby reakcja zachodziła poprawnie trzeba dodać taką samą ilość moli(oczywiście też rr musi być taka sama ilość). Czyli 100cm3 2mol NaOH i 100cm3 1mol CuSO4 daje 1 mol Cu(OH)2.
      (Liczbę moli trzeba dobierać odpowiednio do substratów)

      Usuń
    3. T.A.Ch.NO. - jeśli wiesz, o czym piszesz to pewnie chemicznie rzecz biorąc masz rację. Jednak termin "liczba zmydlania" też istnieje. Wg. Wikipedii to "ilość mg wodorotlenku potasu potrzebna do zobojętnienia wolnych kwasów i zmydlenia estrów zawartych w 1 g substancji". I to rozumiem :) Jednak nie jestem w stanie określić czy oznacza to to samo, nie jestem chemikiem.

      Usuń
  4. Chciałabym zrobić swoje pierwsze mydło, wybrałam przepis 25%, ale poradź prosze w ktorym momencie dodac maku, glinki czerwonej oraz olejku z apteki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Glinkę możesz dodać w dowolnym momencie, myślę, że nawet od razu możesz ją wymieszać z tłuszczami. Mak dodaj jak masa będzie miała odpowiednią gęstość. O jakie olejki z apteki Ci chodzi? Jeśli eteryczne, to też dodaj pod koniec miksowania (ale jeszcze przed makiem), dobrze je potem wmieszaj. Powodzenia! :)

      Usuń
  5. hej. mam pytanko: woda z kranu, przegotowana czy woda destylowana? dzieki za odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W zasadzie destylowana, ale skoro można używać też innych płynów jak mleko, piwo, itd. to "zwykła" woda nie powinna zaszkodzić. Słyszałam też o mydle na bazie wody morskiej lub takiej ze źródeł leczniczych.

      Usuń
    2. ...robiąc mydło, trzymam się uparcie destylowanej wody i zastanawiam się, czy np. napar roślinny robić z destylowanej, czy przegotowana kranówa wystarczy?...:) może podpowiesz, pozdrawiam

      Usuń
    3. No właśnie jak pisałam powyżej - mam wrażenie, że nie ma to większego znaczenia.

      Usuń
  6. Witam, chcialabym zapytac sie czy te oleje wynionione w przepisach na mydlo to takie olje codziennego uzytku w kuchni?
    Z gory dziekuje za odpowiedz.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Tak, to takie spożywcze oleje i tłuszcze, które można kupić w sklepach. Rycynowy w aptece. Ale niektóre tylko wysyłkowo, jak np. masło shea, kakaowe. Ale sklepowe też w zupełności wystarczają.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam pytanie jeśli chodzi o użycie piwa do produkcji mydła, jak stosować piwo, zamiast wody czy tylko jako dodatek? Masz może jakiś gotowy przepis na takie piwne mydełko?
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Piwo należy troche pogotować aby usunąć alkohol i dwutlenek węgla. Potem takie odgazowane piwo trzeba ochłodzić i zrobić na jego bazie ług, traktując jak wodę. Ze względu na dużą zawartość słodu mydło szybko się rozgrzewa, uważaj!

    OdpowiedzUsuń
  10. Mam tu na blogu szczegółowy opis takiego mydła, poszukaj po etykiecie "piwo" :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam, mam pytanie odnośnie właściwości większości mydeł własnej produkcji. Otóż z kalkulatora wynika,że mają przwie zerowe właściwości czyszczące - czy może coś źle zrozumiałam?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem, co wynika z kalkulatora, ale z doświadczenia wynika, że własnoręcznie robione mydła myją :) Człowiek staje się czysty :) Przeprane rzeczy też są czyste, z kuchennych ścierek zmywa się cały syf i zaczynają znowu ładnie pachnieć, plamy z tapicerki i wykładziny też schodzą. Osobiście nie narzekam :)
      Podobno olej kokosowy ma największe właściwości myjące, ale ja jakoś nie widzę większej różnicy w zależności od składu.

      Usuń
  12. Witam. Mam pytanie odnośnie forem pionowych (np. puszka po pringles), czy proces chemiczny będzie zachodził równomiernie? i kolejne pytanie czym nasmarować formy np. plastikowe, drewniane, puszka po pringles chyba jest z papieru prawda? Czy ją się później rozcina? Mam pionowy tubowaty pojemnk spożywczy z plastiku, czy mogę go użyć? czym go nasmarować? jak wyciagnać z niego mydło :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proces chemiczny będzie zachodził równomiernie.
      Co do form drewnianych nie mam doświadczenia, ale ze względu na ich chropowatość wyłożyłabym wnętrze papierem do pieczenia.
      W przypadku form plastikowych (jak moja rura kanalizacyjna) nie trzeba ich niczym wykładać. Raz wyłożyłam papierem do pieczenia i nic to nie dało, mydło wyciągało się jednakowo trudno. Albo łatwo, w zależności od składu :) Im mydło twardsze, tym lepiej wychodzi. Można włożyć formę z mydłem na dzień do zamrażarki. Później stawiam ją na słoiku o mniejszej średnicy i ciągnę w dół (uwaga, słoik lubi się wyślizgiwać!) Jak jeden słoik wejdzie, stawiam drugi i dalej ciągnę :) Górą będzie się wysuwać mydło.
      Puszka po Pringlesach jest wewnątrz chyba wyłożona plastikową folią. Uważaj, żeby nie była uszkodzona, pod spodem jest (chyba) warstwa folii aluminiowej!

      Usuń
    2. Dziękuję! Biorę się do pracy w tym tygodniu zatem:)

      Usuń
  13. Witam,
    Moje pytanie może zabrzmieć bardzo naiwnie jednak jeszcze nigdy nie zajmowałam się robieniem mydła, wpadłam na ten pomysł dopiero dzisiaj i po przeczytaniu kilku przepisów i wskazówek chciałam zapytać: skąd mogę pozyskać NaOH? Można go gdzieś kupić?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma zbyt prostych pytań :) NaOH można dostać w sklepach z chemią, farbami pod nazwa "Soda kaustyczna". Jeśli Cię jednak nowe hobby wciągnie, wtedy korzystniej jest kupować np. na Allegro albo w innym sklepie internetowym, bo za chwilę inne, ciekawe tłuszcze niedostępne w sklepach będą Cię też interesować :) Na "rozruszanie" polecam: http://www.herbiness.com/cala-polska-robi-mydlo-druga-edycja/ i grupę na FB "Piana mydlana".

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź. :D
      Mam nadzieję, że mnie wciągnie i już niedługo będę się mogła pochwalić swoimi wyrobami. :)

      Usuń
    3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  14. Witam mam pytanie czy można zrobić mydło tylko z oliwy i na jakim etapie można dodać wyciągi ziołowe.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można, aczkolwiek takie mydło długo dojrzewa i nie pieni się dobrze. Poza tym dobrze jest zredukować ilość wody (minimalnie to 1:1 do ilości NaOH).
      Możesz w tej oliwie wcześniej macerować zioła, możesz również zrobić ług na bazie wywaru z ziół.

      Usuń
  15. Witam,
    chce zrobić mydło Dream Cream,mam składniki ale nie mogę znaleść informacji jak ma być temperatura łączenia ługu z olejami.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dowolna :) Tzn. im wyższa, tym szybciej masa zgęstnieje, im chłodniejsza tym powinna dłużej zostać płynna. Temp. pokojowa jest temperaturą minimalną. Zależy też od długości miksowania, mocy blendera itd. Ale mydło wyjdzie niezależnie od tego :)

      Usuń
  16. Witam mam pytanko co może być powodem pękającego mydła po środku dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi pękało (kruszyło się) podczas krojenia, gdy faza żelowa przebiegła w zbyt wysokiej temperaturze. Zobacz tu: http://mydelnica.blogspot.com/2014/07/spodoba-sie-twojemu-mezczyznie.html

      Usuń
  17. Witam,od jakiegoś czasu robię mydełka,śledzę Twój blog,jest tu bardzo dużo cennych informacji�� i mam do Ciebie pytanie,ostatnio zrobiłam mydełko,leżakowało ponad miesiąc i pojawiły się na nim żółte plamki,trochę mnie to zmartwiło bo nie wiem co to może być�� z gory dziękuję za odpowiedź☺

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hm, nie chcę krakać, ale być może mydło zaczęło jełczeć :( Jeśli tych kropek jest niewiele spróbuj je wykroić lub zetrzeć górną warstwę. Obserwuj też, czy ogólnie nie zaczyna stawać się bardziej żółte, zapach też się zmienia.

      Też tak czasem mam z niektórymi mydłami i zupełnie nie wiem jaki może być powód. Nigdy nie używam przeterminowanych tłuszczy ani takich, które szybko jełczeją (np. słonecznikowego). Nie zauważyłam też, żeby jakiś dodatkowy składnik (barwnik, zapach, użyta forma itd.) miał na to wpływ.

      Nie bardzo wiadomo też co z takimi mydłami zrobić. Jedynie może wysolić, bo do "normalnego" użytku nie bardzo się już nadają :(

      Życzę Ci, aby po wykrojeniu tych plamek nic się dalej z mydłami złego nie działo :)

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję Ci za tak szybką odpowiedź :) tłuszcze których używam na pewno są świeże,mydełka nie czuć żeby były zjełczałe,a mam takie same robione wcześniej i nic się nie dzieje,naprawdę nie mam pojęcia co jest przyczyną :( może powinnam je przetopić. ..

      Usuń
  18. Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź☺ może jest to kwestia przechowywania,nie zauważyłam żeby mydło jakoś śmierdziało zjełczałym tłuszczem�� jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie ☺

    OdpowiedzUsuń
  19. Witam, pokusiłam się o przepis na polskie mydło i się pospieszyłam i przelałam olej rycynowy. Wlałam 39 zamiast 24g. A że dodałam je na końcu, to jak mogę uratować te tłuszcze? Proszę o ratunek....:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A w czym problem? Będziesz miała po prostu bardziej przetłuszczone mydło. 15g to znowu nie tak dużo.

      Usuń
  20. Czy można dać inne oleje zamiast wymienionych? Oczywiście w nie zmieniając wagi?

    OdpowiedzUsuń
  21. Niestety nie można. Każdy tłuszcz ma swoją liczbę zmydlania, tzn. ilość NaOH, która spowoduje zmydlenie danej ilości tłuszczu.

    OdpowiedzUsuń
  22. Witam, korzystam z kalkulatora mydlanego ze strony http://www.mydlo.wdomu.com.pl/kalkulator_mydlany.php, niestety nie mogę w nim znależć oleju ryżowego ?,czy ma on jakiś swój odpowiednik ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam mnie też potrzeby taki przelicznik:-( Bo właśnie chciałam robić z nim mydło.Prosze o pomoc:-)

      Usuń
    2. Liczba zmydlania oleju ryżowego jest taka sama jak oliwy. W kalkulatorze zwiększ ilość oliwy o ilość oleju ryżowego.

      Usuń
    3. Serdeczne dzięki za odpowiedź spróbuję tak zrobic

      Usuń
  23. Jak jest rola każdego ze składników mydła Dream Creme???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem co masz na myśli, ale właściwości poszczególnych tłuszczów są opisane tu: http://mydelnica.blogspot.com/p/z-czego.html

      Usuń
  24. Witam potrzebuje pomocy.Wyszlo mi za miękkie mydło przepis wzięłam gotowy z internetu i mam za swoje:-(
    Mydło na bazie oleju z oliwek i oleju kokosowego lezakuje już dwa tygodnie i jest miękkie Czy można je przerobić i dodać coś by zrobiło się twardsze.Czy można pomieszać takie mydło przerobione razem ze świeżo zrobionym w fotelach? Proszę o pomóc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pytanie dlaczego wyszło Ci za miękkie? Jeśli dałaś za dużo wody, to poczekaj, wyschnie. Jeśli dałaś za dużo tłuszczy, to.. też się nie martw, poczekaj, też stwardnieje. Połączenie oleju kokosowego i oliwy jest bardzo dobre.

      Usuń
    2. Dobrze dziękuję wezmę na przeczekanie:-)może coś z tego będzie.

      Usuń
  25. Dzień dobry, chciałabym zrobić mydełko (moje pierwsze) Dream Cream ale bez masła kakaowego. Jaki tłuszcz mogę dodać zamiast niego żeby reszta proporcji pozostała bez zmian? Albo inaczej, którego tłuszczu dać więcej żeby wyeliminować masło kakaowe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zamiast masła kakaowego możesz dać o te 60g więcej oliwy lub oleju z ryżu. Ilość NaOH nie zmieni się.

      Usuń
  26. Super! Ślicznie dziękuję za szybką odpowiedź:)

    OdpowiedzUsuń
  27. Dlaczego każdy z tych kalkulatorów pokazuje inną zawartość NaOH dla 5% niezmydlenia bez dodatków zapachowych (olej rzepakowy-rafinowany, waga 1000g.)
    http://mydlo.wdomu.com.pl/kalkulator_mydlany.php(117.8 g)
    http://soapcalc.net/calc/soapcalcwp.asp(125.99g)
    http://naturseife.com/Seifenrechner/default.htm(128,63g)
    Który z nich podaje najlepsze wartości dla NaOH przy 5% niezmydleniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mam pojęcia. Każdy olej ma swoją konkretną liczbę zmydlania, być może te kalkulatory korzystają z różnych źródeł odnośnie tej liczby. Może tylko w przypadku oleju rzepakowego jest taka różnica?
      Poza tym nawet jeśli kalkulatory pokazywałyby takie same wartości, to skąd wiadomo, że na całym świecie dostępny jest olej o dokładnie takich samych parametrach? Przyroda nie jest ustandaryzowana i właściwości rośliny z różnych pól, stanowisk, krajów, kontynentów mogą się od siebie różnić.
      Ja zwykle korzystam z kalkulatora na natursiefe.com.

      Usuń
  28. Nigdy nie robiłam tak mydła. Musze spróbować. ja zawsze szłam trochę na łatwiznę używam bazy mydlanej http://www.naturalne-piekno.pl/bazy-mydlane/1191-baza-mydlana-glicerynowa-sls-free.html i dodaje własne dodatki.

    OdpowiedzUsuń
  29. W Nature Pure chciała bym zastąpić mlekiem od klaczy, czy ilość NaOH się nie zmieni?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, nie zmieni się. Ilość NaOH zależy od ilości i typu tłuszczów, nie płynu na ług. Mleko najpierw zamroź w kostkach, a potem syp powoli NaOH na te zamrożone kostki, jednocześnie studząc naczynie z ługiem. Chodzi o to, aby nie dopuścić do mocnego nagrzania ługu.
      I gratuluję dostępu do takiego mleka :) Firma Milky Way ma fajne formy, które mogłabyś wykorzystać: http://www.manske-shop.com/Seifenformen-Milky-Way/Running-Horse-Soap-Mold.html

      Usuń
  30. Witam, jak mogę zastąpić olej kokosowy w przepisie na mydełko dream cream ? Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej kokosowy zapewnia powstawanie piany w gotowym mydle. W zasadzie możesz zastąpić go olejem babassu lub palmowym z PESTEK, ale są bardziej niedostępne, droższe, a przede wszystkim mają inną liczbę zmydlania. Czyli jeśli chcesz go jednak zamienić, to musisz w jakimś kalkulatorze na nowo wyliczyć ilość NaOH.

      Usuń
  31. Jutro przymierzam się do pierwszego mydła . Myślę o 25.% . Czy można to mydlo wykorzystać jako bazę . I dopiero po lezakowaniu dodać dodatkowe składniki typu : olejki eteryczne ,zioła ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale to znaczy, że musiałabyś je potem rozdrobnić i przetopić. Myślę, że na upartego by się dało, ale chyba szkoda zachodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby olejki i zioła dodać od razu. Jeśli zależy Ci na tym, aby dodać je do już gotowego mydła, to polecam metodę mydła na gorąco (przepis dowolny, 25% też).

      Usuń
  32. Przymierzam się do mydeł Biała Perła i Nature Pure. Przy jakiej temperaturze należy mieszać tłuszcze z ługiem? Czy może to być około 40 stopni? Czy wysokość temperatury wpływa na szybkość krzepnięcia świeżej mieszaniny? W którym momencie można dodać olejek zapachowy i pigment by mydło zabarwić. Chciałbym dodać olejek o zapachu bzu i część mydła zabarwić na fioletowo by po zmieszaniu go z resztą wyszły ładne kolorowe smugi. Olejek i pigment oczywiście przeznaczony specjalnie do produkcji mydeł. Pozdrawiam. Artur

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Składy Białej Perły i Nature Pure różnią się między sobą. Perła ma dużą przewagę stałych tłuszczy (czyli jest szansa, że szybciej zgęstnieje), Nature Pure większość oliwy (dłużej będzie rzadka). To niezależnie od temperatury. I masz rację, im będzie ona wyższa, tym masa szybciej zgęstnieje podczas mieszania. Nie ma to jednak wpływu na "krzepnięcie" później w formie. Obydwa mydła wyjmujesz i tak po ok. 24 godzinach.

      Zorientuj się też, czy olejek, który masz nie należy przypadkiem do tych, które powodują szybsze gęstnienie masy albo nawet beton. Może coś producent podpowie, albo ktoś na jakimś forum? Jeśli nie znajdziesz takiej informacji, to załóż taką ewentualność i ułóż sobie w głowie plan B :)
      Zwróć też uwagę na fioletowy barwnik. Miałam kiedyś taki niby przeznaczony do mydeł, który.. w ogóle nie barwił! A tych, które barwią warto dać nieco więcej. Bo jak dasz za mało, to może wyjść Ci kolor szary.

      Powodzenia i trzymam kciuki za następnego mydlącego mężczyznę! :)

      Usuń
  33. Czy do zrobienia mydła może być zwykła woda z kranu czy musi być desntylowania?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niby destylowana, ale skoro można robić na wielu innych płynach, to kranówka też się nadaje :) Tak samo jak woda morska, jakaś lecznicza, z "cudownych" źródeł itd.

      Usuń
  34. cześć, jakiego oleju pamlowego używasz, żeby mydło nie nabrało koloru pomarańczowego? praktycznie w wiekszości przepisów jest dodawany olej palmowy a mydła są białe. Ja zrobilam kilka mydeł z przepisów i za każdym razem wychodzą mi kolorowe. Jak zrobić białe mydło wykorzystując składniki wegańskie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo rzadko używam oleju palmowego, ja jestem z frakcji "smalcowej" :) Pomarańczowy olej palmowy to ten lepszej jakości, nierafinowany i z takiego oleju nie uzyskasz białego mydła, tylko właśnie pomarańczowe.

      Musisz poszukać białego, rafinowanego oleju palmowego. Czasem można taki znaleźć w sklepach jako "frytura", "tłuszcz roślinny do smażenia", itd. Jeden z nich opisywałam tutaj: http://mydelnica.blogspot.com/2014/10/gold-plant-tani-tuszcz-palmowy.html

      Usuń
  35. Witaj czy oliwa w mydle Nature Pure to virgine czy pomace? :) dziekuje i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obojętnie. Ja używam pomace bo jest tańsza. Extra Virgin byłoby mi za szkoda :)

      Usuń
    2. Bardzo chciałam usłyszeć właśnie taką odpowiedź :D dziękuję

      Usuń
  36. Witam, czy ma Pani może przepis na bazie loju? Czy można zamienić go ze smalcem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, łój możesz zamienić ze smalcem lub olejem palmowym. Mydła na łoju są bardzo fajne, twarde i pielęgnujące, polecam! :)

      Usuń
  37. Dziękuję i pozdrawiam. Świetna stronka:)

    OdpowiedzUsuń
  38. Witam serdecznie czy mogłaby Pani doradzić przepis na mydło, w którym można rzeźbić. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hm, wydaje mi się, że można rzeźbić w każdym.

      Usuń
  39. Czy oliwę z oliwek można zastąpić wytłokami oliwnymi bez zmiany przepisu ?

    OdpowiedzUsuń
  40. A ja próbuje moje pierwsze mydło, najłatwiejsze chyba i tez mi nie wychodzi, mydło z bazy glicerynowej, roztapiam w kąpieli wodnej, pojemnik z baza wstawiłam do gorącej wody na minimalnym ogniu i co? niektóre kawałki sie nie rozpuściły, mieszalam i to co sie roztopiło było spienione, potem sie ciągnęło jak guma, wylałam do formy i z przezroczystej bazy wyszło nieprzezroczyste mydło z kawałkami nieroztopionej bazy i bąbelki powietrza mimo ze pryskała alkoholem...co złe robię?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie mogę Ci pomóc, zupełnie nie mam doświadczenia z glicerynowymi bazami. Zachęcam do zrobienia mydła od podstaw :)

      Usuń
  41. Kto mi wytłumaczy proszę o co chodzi z tym kalkulatorem, chce zacząć robić prawdziwe mydełka z łukiem , ale co do czego, nie mam pojęcia...dziekuje za każda odpowiedz, ojej jak ja sie boje zacząć to mydło a tak bym chciała

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na początek nie zawracaj sobie głowy kalkulatorem i skorzystaj z gotowego przepisu.
      A w kalkulatorze podajesz tłuszcze, z jakich chcesz zrobić mydło, a on policzy ci ile potrzebujesz NaOH.

      Usuń
  42. Proszę pomóżcie , mam olej kokosowy, olej palmowy, oliwę z oliwek, olej rycynowy, smalec, barwniki, zapachy, susze kwiatów i jakieś plastry z miodu, jutro kupię NaOh czy jakoś tak, wszystkiego mam po 450g, , co z tego mogę zrobić, jestem jakaś tępa, czy co? Czytam, czytam i nie wiem jak mam sie do tego zabrać, proszę wytłumaczcie mi krok po kroku, będę bardzo wdzięczna, dzięki wielkie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piszesz komentarz właśnie na stronie, na której masz wszystko wyjaśnione. Skorzystaj z jednego z powyższych przepisów (np. Biała Perła lub Nature Pure), zostaw barwniki i zapachy i na początek zrób mydło bez nich. Dokładny opis krok po kroku znajduje się w zakładce "Jak to się robi". Powodzenia! :)

      Usuń
  43. Olej palmowy to chyba nie jest dobry pomysł, czy sie mylę...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy co przez to rozumiesz. Ja nie używam oleju palmowego ze względu na jego uprawę, która niszczy środowisko naturalne, ale jeśli ktoś nie zwraca na to uwagi, to w mydle jest całkiem dobry. Kulinarnie jednak odradzam.

      Usuń
  44. Czy można ług zrobić na bazie koziego mleka? Czy to podniesie właściwości pielęgnacyjne mydła? Jeśli tak, to jak obliczyć ilość tego mleka czy tle samo jak wody?

    OdpowiedzUsuń
  45. Jeśli użyje podanego przepisu ale wezmę podwójna ilość tłuszczy to rozumiem, ze wodę i dwodorotlenek sodu tez liczę dokładnie razy dwa? Czy dobrze rozumiem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, dobrze rozumiesz. Przepisy można mnożyć i dzielić, ale wszystkie składniki proporcjonalnie.

      Usuń
  46. Czy skladniki trzeba zagotować czy wystarczy wymieszać i wlać do foremek? Po co 2 garnki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic nie trzeba gotować, tylko dobrze zmiksować blenderem (jak do koktajli).
      Jeden garnek jest do stopienia tłuszczy stałych, drugi (ewentualnie plastikowa miska) do mieszania tłuszczów z ługiem. Czasem wystarcza mi tylko jeden garnek, wtedy do stopionych tłuszczów wlewam płynne, a potem ług.

      Usuń
  47. Witam, w zeszłym tygodniu zrobiłam kilka mydełek. Wszędzie piszą, że takie mydło musi później leżakować aby pH spadło (jakieś 4-6tyg) i że to pH powinno być pomiędzy 7-9 wtedy mydła można używać. Wczoraj przyszły papierki lakmusowe i chciałam z ciekawości sprawdzić to pH od razu i potem po leżakowaniu. Po sprawdzeniu okazało się, że mydło ma pH 8 ! Powinno mieć przynajmniej 10-12 podobno. Potem porównałam z mydełkiem ręcznie robionym, które kiedyś kupiłam (leżakowało na pewno ponad rok) i ono ma dokładnie takie samo pH. Następnie sprawdziłam mydło zwykłe ze sklepu co mi zalegało gdzieś w szafce i to samo. Pierwsza myśl coś nie tak z papierkami. Ale potem sprawdziłam papierkiem próbke octu (pH wyszło1-2) i proszku do prania (pH 10-11) czyli papierki w porządku. Masz na to jakieś wytłumaczenie? Pozdrawiam, Katarzyna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiedzią jest: faza żelowa :) Gdy świeża masa jest dobrze zaizolowana i się rozgrzeje, wówczas przechodzi fazę żelową, czyli proces tworzenia mydła. Widać to gołym okiem: masa staje się szklista i ciemniejsza, a żrąca masa staje się dużo łagodniejszym mydłem.
      Jeśli jednak wlejesz masę do małych foremek, które łatwo odprowadzają ciepło, masa nie przejdzie przez fazę żelową, chociaż stanie się twardsza i ewentualnie (jeśli będzie w bloku) można ją kroić. Jeśli sprawdziłabyś takie mydło, wtedy pH na pewno byłoby wysokie. I takie mydło rzeczywiście potrzebuje kilku tygodni, aby wszystkie procesy zmydlania w nim się zakończyły.
      Leżakowanie mydła zaleca się głównie po to, aby uzyskać pewność, że cała masa stała się mydłem, chociaż po fazie żelowej nie byłoby już rzeczywiście konieczne. Dodatkowo w tym czasie odparowuje nieco wody i mydło staje się twardsze.
      Poczytaj też tu: https://mydelnica.blogspot.com/2014/07/ohp-czyli-na-szybko-i-na-goraco.html

      Usuń
  48. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Rzeczywiście użyłam małych foremek i chyba mi masa wystygła :) Jeszcze mam jedno pytanie: robiła pani kiedyś mydło bez użycia termometru? Mam na myśli cold process ale metodą temperatury pokojowej? Czy metoda z termometrem jest pewniejsza? Czy to obojętne i tak jak często pani pisze zawsze wyjdzie z tego mydło :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy nie używam termometru :) Dotykam ręką pojemnika z tłuszczami i ługiem, i jak są mniej więcej podobnie letnie to miksuję. Gdy nie zależy mi na tym, żeby masa była rzadka to temperatura może być nieco wyższa.
      I właśnie - mydło wyjdzie zawsze :)

      Usuń
  49. Cześć Amanko, przymierzam się do pierwszego mydła i nie chcę zbytnio inwestować w składniki. Czy mogę zrobić mydło na bazie samego oleju rzepakowego i smalcu? Taka "Biała Perła" dla ubogich.

    oryginał: 50 g oleju kokosowego, 250 g smalcu, 60 g oliwy z oliwek lub rzepakowego, 40 g oleju rycynowego, 200 g wody, 86 g NaOH (dla przetłuszczenia 8%)

    wersja CCC czyniąca cuda :) 150 gram rzepakowego i 300 gram smalcu, 200 gram wody, 86 g NaOH

    ??

    Jeszcze jedno, z tego co czytam (już prawie 2 godziny) o mydłach stosowany jest przez mydlarzy Wodorotlenek Sodu i Potasu. Czy można je stosować wymiennie?

    pozdrawiam Piotrek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Piotrek :)
      Sugerowałabym raczej "Polskie 32%", gdzie olej palmowy możesz zamienić na smalec. Właśnie zaczęłam używać takie mydło, które przeleżało ponad 3 lata i jest całkiem fajne. Ku mojemu zaskoczeniu nawet nie ma żadnych oznak jełczenia, jakie może wystąpić przy większej ilości oleju rzepakowego.
      NaOH i KOH nie można stosować wymiennie!! Krótko: NaOH daje twarde mydła "w kostce", KOH tworzy miękkie pasty. Ich stosowana ilość też jest różna, tzn. nie można założyć, że jeśli w przepisie jest 80g NaOH to KOH też należy wziąć tyle samo. Poza tym KOH jest najczęściej dostępne w stężeniu 90%, co też trzeba uwzględnić.
      Zacznij od "normalnych" mydeł z NaOH, a potem szukaj dodatkowych wyzwań :) Powodzenia!

      Usuń
    2. Dziękuję za szybką i konkretną odpowiedz :)

      Usuń
    3. No więc zrobiłem dwie opcje: (1) smalec 400 i rzepak 200 gram woda 190 ług 77,9 oraz (2) smalec 200 i rzepak 5, woda 62 ług 32,7 oraz łyżka cukru i 1/4 soli. Pierwsze było wodą ze 2,5 godziny trochę gęstniejącą ale jednak wodą. Więc dodałem 10 - 15 ml spirytusu 76%. Szybko zgęstniało do konsystencji budyniu Do drugiego dodałem 20-30 ml spirytusu i zrobiła się w ciągu kilku chwil galaretka. Teraz tę galaretkę (czyli coś gęstszego od budyniu) wygrzewam w kąpieli wodnej ok 80 st c.

      Ananko, czy to, że zgęstniało świadczy, że mydło będzie ok? pierwsze mydło ma być do rąk drugie do golenia.

      Usuń
    4. Dziwne, że te masy były "wodą" przez 2,5 godziny. Dobrze zmiksowałeś? Niestety nie mam doświadczenia w dodawaniu alkoholu, ale raczej nie powinno to zaszkodzić. Nie wiem jednak, czy mydło prawie ze 100% smalcu będzie się nadawało do golenia. Takie mydła robi się zazwyczaj z ługu sodowego i potasowego razem, z dodatkiem kwasu stearynowego i oleju rycynowego. Wtedy piana jest najbardziej stabilna. Ale tu też nie mam specjalnie doświadczenia, bo mój mąż nie goli się pędzlem :(

      Usuń
    5. Kup mu fajną brzytwę to może zacznie. [img]https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1mii4LpXXXXcVaXXXq6xXFXXXg/Dobrej-Jako-ci-z-Ostrzem-Ze-Stali-Nierdzewnej-Fryzjer-Razor-Sk-adany-N-Do-Golenia-Depilacja.jpg_640x640.jpg[/img]
      :)

      Usuń
    6. Już raz się przymierzał do brzytwy, ale ceny są powalające. Ale generalnie może to dobry pomysł, dzięki! ;)

      Usuń
    7. Cześć Amanko, pozwól, że podzielę sie swoimi spostrzeżeniami z używania ww mydeł. Używam ich od ok 2 tygodni. Paski PH nie dotarły ale "test językowy" pokazuje, że można ich używać. To pierwsze jest miękkie fajne pod prysznic a to drugie twarde i IDEALNE do mycia rąk!!! :) Może leżeć na wannie/w wannie i się właściwie nie topi, co przy mydłach ze sklepu jest nie wyobrażalne :) polecam jako tanią alternatywę do mycia rąk, bo świetnie zmywa tłuszcz i brud.
      Ps. teraz czekam na zrobienie się wersji z woskiem. W między czasie zrobiłem mydło z oleju rzepakowego i wosku 9:1, robiłem je na ciepło i z alkoholem więc już po kilku dniach było ok. To mydło najbardziej podchodzi mi do mycia ciała.

      dzięki za inspiracje, postaram się zrobić fotki i wkleje tu linki :)

      Usuń
    8. Gratuluję udanego eksperymentu! :) Aż dziwne, że jakieś domowe mydło jest tak odporne na rozmoczenie!
      Daj znać jak wyszło rzepakowe z woskiem, bo o takim połączeniu jeszcze nie słyszałam. Obawiam się jednak, że ze względu na rzepak może szybko zjełczeć. Nie rób go może zbyt dużo. I koniecznie wrzuć linki do zdjęć! :)

      Usuń
    9. Mydło Rzepakowe - Olej rzepakowy i słonecznikowy po (mniej więcej ½) razem 495g (miało być 500g ale zabrakło), wosk pszczeli 8g, wodorotlenek sodu 62,3g, woda 100g (w tym: 38g spirytus 70%), i chyba ½ łyżeczki cukru. Chyba bo w zrzucie ekranu z kalkulatora mydlanego nie mam uwzględnionego tego składnika, a spisuję 10 dni po zrobieniu mydła. Cukier dodany do ługu. Natomiast olej połączony z woskiem na gorąco ok 65oc, Wosk dodany w ostatniej chwili bo … zabrakło oleju w butelce. Łączenie w temperaturze 65oc. Po krótkim mieszaniu wlany całego spirytusu na jeden raz. Zadanie mieszaninie całej dawki spirytusu było błędem bo reakcja wydzieliła tyle ciepła, że z naczynia, w którym mieszałem mydło zaczęło kipieć. Mikstura została uratowana przez garnek, który szybko podłożyłem i w nim dokończyłem mieszanie, jednak nie udało się mydła wymieszać idealnie, a konsystencja szybko zesztywniała do twardości pasty do podłogi/ pasty do butów. Mydło krojone po 24 godzinach. Używane już po tygodniu. Duża piana szybko się topi przyjemnie natłuszcza skórę. No i jest relatywnie tanie. Polecam.

      https://funbot.tymbark.com/s/beswsv99

      ps. hasło wybrał skrypt serwera fotkowego (pierwszy w googlu), mnie rozwaliło, nie szukałem dalej ;)

      Usuń
    10. No no, odważny jesteś z tym spirytusem :) Ale eksperyment jak widzę udany, mydełko wygląda całkiem fajnie i jak jesteś zadowolony z właściwości to tym bardziej ok.

      Usuń
    11. Amanko czy robiłaś już może mydło z siarką? Internety nie rozpisują się o nim, jedyna - no może jedna z niewielu informacji do jakich dotarłem, która nie reklamuje gotowych produktów, jest tu http://www.japudo.com.br/en/tag/sulfur-soap-2/ Mój angielski jest na poziomie "-5" w skali od "+1 do +5", a posługując się translatorem googla zdanie "but not dispersed well in oils.I chose to add the trace because it is already difficult to disperse in oils, imagine mixing the mass swelling in the trace." tłumaczy mi się "Nie jest również rozpuszczalny w olejach, jest bardziej odporny na zwilżalność, ale nie rozproszony dobrze w olejach. Wybrałem dodanie śladu, ponieważ jest już trudne do rozproszenia w olejach, wyobraź sobie mieszanie masy spęczniającej w śladu." wnioskuję, że on rozpuszcza to w ostatniej fazie mieszania czyli po dodaniu ługu do olei.
      Może masz jakieś pomysły albo ktoś z Gości czytających?

      Usuń
    12. Nie, z siarką jeszcze nie robiłam. Ale jeśli nie rozpuszcza się w olejach, to tym bardziej nie rozpuści się w budyniu.
      Na niemieckim forum znalazłam informację, że siarkę elementarną rozpuszcza się w ługu. Ale uwaga na opary - są śmierdzące i bardziej szkodliwe niż "zwykłe". Najlepiej pracować pod jakimś wyciągiem. Dodatkowo siarka bardzo źle się rozpuszcza. W laboratorium ług był mieszany 15 min na mieszadle magnetycznym, a i tak zostały resztki siarki.
      Budyń odpowiednio zgęstniał dopiero po.. 90 minutach mieszania, również na mieszadle magnetycznym! (ten sam przepis bez siarki - 3-5 minut).
      Tak więc łatwo nie będzie, ale próbuj :)

      Usuń
    13. Dzięki za podpowiedz :) Myślę, że z mieszaniem sobie poradzę zlecając to ... wiertarce wyposażonej w mały przełącznik czasowy, który i tak chciałem zrobić do mieszania w garze podczas warzenia piwa :)

      Usuń
    14. Przełamałem swój opór przed zrobieniem mydła siarkowego i okazało się, że wcale nie jest takie straszne w produkcji. Przede wszystkim należy się uzbroić w cierpliwość bo mydło jest wodniste bardzo długo. Moja niechęć wynikała z braku porządnego mieszadła elektrycznego, jednak nie taki diabeł jak go malują. Ale do rzeczy.
      Mydło siarkowe
      Założenia. Przeczytałem gdzieś w internecie u jednego Pana na blogu (zapomniałem źródła – bardzo przepraszam), że w procesie na ciepło robi on mydło z przetłuszczeniem „zero”, a następnie dodaje pod koniec dodatkową porcję tłuszczu na przetłuszczenie. Tak też zrobiłem, końcowe przetłuszczenie to „siedem”.
      Proporcje: 404 gr smalcu, 400 gr oleju rzepakowego, 111,2 gr sodu kaustycznej, 80 gr siarki. W dalszej części produkcji dojdzie jeszcze 65 gr oliwy z oliwek.
      Do ługu dodałem siarkę, nie bardzo chciało się to mieszać, więc spryskałem ją spirytusem (patent z recepturarza aptecznego). Dwa psiknięcia wystarczyły, siarka zaczęła się mieszać a ług zaczął kipieć, na szczęście tylko chwilę 5 – 10 sek, szybkie mieszanie wystarczyło, aby całość wróciła do pierwotnej objętości, kolor płynu stał się mocno brązowy. Fazę wodną dodałem do olejowej. W garnku można było zobaczyć, że nie nastąpiło zmieszanie siarki zresztą. Mieszanie łopatką też nic nie dało. Pomogła wiertarka. Mieszanie trwało 2 min, mieszanina cały czas miała konsystencję wody. Garnek ogrzałem do temp ok 110 stopni przez okres ok 2 godzin. Chyba trochę przesadziłem z temperaturą, ale nie kipiało. Cały dom spowił „zapach” zgniłych jaj czy może śmierdzącego kompostownika, na szczęście nie było tragedii bo pogoda ładna i przeciąg uwolnił wnętrze od smrodu. Jednak całe to grzanie nie spowodowało zgęstnienia mieszaniny. Kolejną godzinę substancja stygła i znowu się rozwarstwiła. Więc gdy miała jakieś 50 stopni to zacząłem ją ponownie mieszać, co dało niewiele. Dołożyłem dodatkową oliwę z oliwek (tę na przetłuszczenie 64 g) oraz 50 ml spirytusu i … poszło! Budyń zrobił się po 15 minutach i taki został. Po godzinie przemieszałem to jeszcze raz chciałem zobaczyć czy się nie rozwarstwi, na szczęście mieszanina pozostała w formie budyniu. W takiej konsystencji całość poszła do pojemnika. Mydła chyba jednak nie nadaje się do użytku bo zawiera sporo emalii, która roztopiła się z dna garnka. Jeszcze jedno, rozwodnienie nawet małej ilości tej pasty powoduje mocne wydzielanie się charakterystycznego smrodu.

      ps. Z ciekawości do fazy mieszanego na kuchence mydła dołożyłem łyżeczkę siarki i zamieszałem. Całość się wymieszała. co chyba oznacza, że siarkę można dodać też do końcowego mydła.

      Usuń
    15. Wow! Masz zadatki na naukowca :)Ciekawy eksperyment, ale dziwne, że rozpuściła Ci się emalia(?). Emalia z emaliowanego garnka?? Ja często robię w takim garnku i nigdy nie miałam problemu.
      Poza tym podziwiam za cierpliwość! :)

      Usuń
    16. https://zapodaj.net/a56514a896741.jpg.html tak wygląda dziś, 2 dni po wylaniu. Kroiło się bardzo delikatnie jak plastelina. Mocno "pachnie", dlatego leżakuje na strychu :)

      Usuń
    17. Cześć Amanko, właśnie kończy się k=moje mydło (rzepak smalec)
      Od września nie tknęliśmy w domu kupnego mydła. Mimo rzepaku mydło nie jełczeje zbytnio gdzieniegdzie lekkie przebarwienie. Mydło z przewagą smalcu nie jełczeje w ogóle. Mydła ze smalcem są REWELACYJNE muszą jednak swoje odleżeć. Po 4-6 miesiącach nie czuć smalcu a takie charakterystyczne szare mydło.
      Piszę aby podzielić się swoimi uwagami co do mydła w płynie.
      8:1 / 10:1 to proporcja wody do mydła startego na tarce, rewelacyjną konsystencję otrzymuje się mieszając ten roztwór. Dobrym rozwiązaniem jest mieszadło jakie robią piwowarzy na bazie silnika od wycieraczek samochodowych. (koszt silnika na szrocie 5 zł, zasilacz 5-10 zł) i kawałek deski.

      Tej zimy nie miałem żadnych problemów z popękaną skurą rąk. A przedtem bywało bardzo kiepsko (po bieganiu na mrozie).

      Pozdrawiam Cię

      ps. W tym roku przymierzam się do mydła do golenia, choć i tym "zwykłym" goli się bardzo dobrze.

      Usuń
    18. No super! Swoje mydło ma duży wpływ na stan skóry, fajnie, że u Ciebie też się to sprawdza. Spróbuj zrobić sobie dodatkowo prostą maść do rąk z np. oliwy, łoju i wosku pszczelego. W sieci są różne przepisy. Powodzenia!

      Usuń
    19. Zrobiłem :) Olej rzepakowy, wosk, olej kokosowy, olej lniany. Robię opakowania po 30 ml. Wosk to cudo. Swoją drogą przez ten rok inaczej czuję zapachy, proszki też zastąpiłem własnymi bez zapachu.
      Wszystkim mydelnicom i mydelnikom polecam mieszadło z silnika do wycieraczki samochodowej to ułatwi Wam przygodę z mydlarstwem.

      Usuń
    20. No, jak człowiek wpadnie to nie ma zmiłuj :) Ja też piorę w paście własnego wyrobu, dom czyszczę sprayem na mydle z boraksem itd. Dodaję pasujące mi olejki eteryczne i relaksuję się podczas sprzątania :D
      Zaintrygowałeś mnie tym mieszadłem, masz jakieś zdjęcie?

      Usuń
    21. To małe jest świetne do m.in. mleka (ok 1, 15 litra, a to duże do 50 l piwa warzonego w kegu. 5 a nawet więcej litrów mydła w płynie też świetnie wymiesza :)
      To małe zrobiłem przedwczoraj właśnie do mleka, silikonowa rurka trze po dnie garnka i nic się nie przypala, nawet gdy gotuje się mleko na "maxa". Czas mieszania bez przerwy szacuję na 1,5 - 2 h, im gęstsze tym krócej.

      Silniczek to serwo mechanizm za 5 - 10 zł (na alledrogo więcej), zasilacz to ładowarka od starego telefonu 5v. Po rozkręceniu przewody zasilania lutujemy bezpośrednio do nóżek silnika, odlutowując płytkę, która jest w środku. Dodatkowo przy jednym z trybów jest ogranicznik wyjmujemy go kombinerkami. W opisie może wydawać się to skomplikowane, ale to bardzo prosta operacja.

      Załączam fotki (masz na emailu).

      Usuń
    22. Dzięki za zdjęcia, ale okazuje się, że nie jest tak prosto wstawić obrazki do komentarza. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach znajdę trochę czasu to pokombinuję.

      Usuń
    23. https://diy-moje.blogspot.com/2018/05/mieszadeko-elektryczne-servo-arduino.html

      wstawiłem tu.

      Usuń
    24. O, super, z filmikiem! Dzięki! :)

      Usuń
  50. W drugim zestawie omyłka, olej rzepakowy nie "5" a "50" gram.
    Po 12 godzinach czyli dziś o 6:00 rano pierwsza mieszanina była bardzo gęsta a druga wręcz twarda.

    Miksowałem wiertarką 900W ;)

    OdpowiedzUsuń
  51. witam,czy można dodać mleko kokosowe zamiast wody?

    OdpowiedzUsuń
  52. Można. Zamiast wody można wziąć cokolwiek, w czym rozpuści się wodorotlenek.

    OdpowiedzUsuń
  53. Dziekuje bardzo za odpowiedz.
    Pozdrawiam i gratuluje super bloga
    Ewa

    OdpowiedzUsuń
  54. Witam. Robilam kilka dni temu mydlo, i troche zle wlozylam do foremek. Wyszlo takie jakby popekane. Chcialam je przetopic ale nie wiem czy moge juz teraz, czy musze czekac obowiazkowe 4-6 tygodni. Czy wogole straci na jakosci po przetopieniu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zanim zabierzesz się za przetapianie zastanów się, czy mydło takie, jakie jest nie ma też swojego uroku :) Może jak je jakoś ładnie przytniesz albo zapakujesz to mimo swojej niedoskonałości będzie ok? Może nadrobi składem?
      Ja przetapiałam tylko raz i nie był to dobry pomysł.
      Ale jak się już zdecydujesz to nie ma specjalnie znaczenia w którym momencie dojrzewania to zrobisz. Na początku będzie może łatwiej rozdrobnić jeszcze miękkie mydło, ale jeśli jeszcze całkiem się nie zmydliło to użyj może rękawiczek. Podczas podgrzewania proces zmydlania się przyspieszy (podobnie jak w mydle na gorąco).

      Usuń
  55. Cześć, właśnie zrobiłam swoje pierwsze mydło - dzięki Tobie! Dream cream zrobiło się szybko i łatwo, grzało się fantastycznie, całe się zmydliło i jest kremowe i ładne. Nie mogę się doczekać aż dojrzeje :) Żałuję tylko, że nie miałam pojęcia ile i jakiego olejku eterycznego można dodać do tego przepisu, naturalny zapach mydła jednak średnio mi się spodobał. Za to zachwycona jestem tym, jak bardzo różni się od sklepowego, nawet niedojrzałe - w ogóle nie pozostawia na skórze tępej i suchej warstwy!

    OdpowiedzUsuń
  56. Czy smalec(lub inne składniki) można zastępować łojem wołowym? Mam skórę atopową i potrzebuję mydeł z tym składnikiem.Niestety nie potrafię korzystać z kalkulatorów dlatego tym bardziej dziękuję za gotowe przepisy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na łój możesz zamienić smalec lub olej palmowy. Bardzo lubię mydła z łojem, są twarde i gładkie. Zrób sobie też mazidła z łojem do skóry - poszukaj przepisów, inspiracji, a także gotowych produktów na natule.pl.

      Usuń
  57. Zrobiłam swoje pierwsze mydło wg sprawdzonego przepisu. Gotowa masa po wlaniu do formy sama z siebie zaczęła sie podgrzewać do dosyć wysokiej temp. Czy to normalne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to normalne, masa reaguje i przechodzi przez fazę żelową.

      Usuń