Kolory, zapachy, stemple

Co zrobić, żeby nasze mydło było niepowtarzalne?
Sposobów zdobienia, barwienia, ilości zapachów i różnorodności form są miliony. W moich postach znajdziecie niektóre z nich, a w przepastnych zasobach internetu wszystko, na co już różne mydelniczki wpadły. Polecam szczególnie filmiki na youtube.

Tutaj krótko napiszę o podstawowych sprawach

Kolory


Tłuszcze, jakie stosowane są w przepisie determinują bazowy odcień mydła. Im są jaśniejsze, tym jaśniejsze będzie mydło. Smalec, olej rzepakowy, kokosowy, palmowy, z orzeszków ziemnych dają prawie białe mydło. Oliwa z oliwek, jeśli jest ciemna i procentowo jest jej dużo, zabarwia mydło na żółto. Należy na to zwracać uwagę, gdy chcemy uzyskać kolor niebieski. Może się zdarzyć, że po dodaniu niebieskiego barwnika mydło wyjdzie... zielone :)

Barwniki spożywcze

Od razu się przyznam, że nie mam z nimi żadnego doświadczenia :) Podobno można je stosować (szczególnie odcień żółty i zielony), jednak z czasem blakną. Dodatkowo mogą zabarwić pianę.

Barwniki kosmetyczne

Barwniki kosmetyczne maja tą zaletę, że są dopuszczone do kontaktu ze skórą i jest ich cała paleta.
Kupowałam już barwniki w Kolorówce, były całkiem w porządku. Poza barwnikiem fioletowym, który po dodaniu do masy zupełnie... zniknął! Ale fioletowe barwniki podobno często się tak zachowują.
Szukajcie w opisie informacji, czy dany barwnik jest stabilny w produkcji mydeł!

Szczególnym barwnikiem jest dwutlenek tytanu barwiący na biało. Stosowany jest szeroko w pastach do zębów, kremach, do mydeł oczywiście też się nadaje. Może być rozpuszczony już w wodzie do przygotowania ługu, ale nie należy przesadzać z ilością. Gdy jest go zbyt dużo, a mydło przejdzie gorącą fazę żelową (którą dwutlenek tytanu jeszcze podkręca), mogą się utworzyć się takie dziwne przeźroczyste "blizny":


Glinki

W sklepach z naturalnymi kosmetykami można często kupić kolorowe glinki - czerwone, zielone, różowe, białe... Wszystkich można użyć do barwienia mydła. Najlepiej przed dodaniem do masy rozrobić je w niewielkiej ilości wody lub oleju. Uzyskane kolory nie będą szczególnie intensywne, raczej przydymione. Ale mi się takie podobają :)
Można użyć także błota z Morza Martwego lub naszej polskiej borowiny (z Kolobrzegu, Ustronia..). Jeśli nie są one w stanie suchym tylko "błotnym" należy nieco zredukować ilość wody.

Barwniki roślinne

po kolei kolorami:
  • żółty - curry, płatki kwiatu nagietka, mniszka lekarskiego, rzepaku
  • pomarańczowy - słodka papryka, sok marchewkowy, annato
  • fioletowy - alkana
  • zielony - roztarta pietruszka, pokrzywa, szpinak. UWAGA - większość roślin barwi na brązowo!
  • jasno brązowy - cynamon, mleko, miód
  • ciemno brązowy - kakao, czekolada, kawa
  • czarny - węgiel aktywowany - najlepiej taki z kapsułek, bo jest bardzo drobny.
  • "kropki" - mak
Niektóre z tych barwników mogą mieć też funkcję peelingującą - np. kawa, papryka, mak.
Paprykę, kwiaty, pietruszkę, pokrzywę, szpinak, należy zalać olejem o potrzymać kilka dni do nabrania koloru. Później zmiksować razem lub wyłowić kwiaty i usunąć osad z papryki - w zależności od oczekiwanego efektu.
Mleko i kawę użyć jako podstawę do przygotowania ługu. Mleko koniecznie wcześniej zamrozić w kostki i nie doprowadzić do przegrzania.
Miód, czekoladę, węgiel rozcieńczyć w niewielkiej ilości wody / mleka.

Zapachy

Olejki eteryczne

Wybór jest przeogromny, dostępne głównie aptekach. Olejki mogą być oczywiście ze sobą łączone. Moje ulubione kompozycje to:
  • rozmaryn : lawenda w stosunku 1:1
  • eukaliptus : lawenda w stosunku 3:1

Ile olejku wystarczy? Zaleca się stosowanie 3-5% masy tłuszczów czyli np. na 1000 g - co najmniej 30 g. Moim zdaniem to dość dużo, ja zwykle stosuję 1-1,5%, ale może dla kogoś finalny zapach byłby za słaby. Trzeba wypróbować :)

Olejki perfumowane

Do dostania wyłącznie w sklepach internetowych. Chociaż nie wykluczam stacjonarnych, ale nie trafiłam jeszcze na żaden. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy dany olejek jest dopuszczony do celów kosmetycznych! W handlu dostępne są różne olejki do kominków, które do mydeł się nie nadają!

Koncentracja olejku perfumowanego jest podobna jak olejków eterycznych.


Stemple


Gotowy, ukrojony kawałek mydła można jeszcze dodatkowo upiększyć odpowiednim stemplem.
Można posłużyć się specjalnymi stemplami do mydeł, ale są one dość drogie. Na powyższym zdjęciu widzicie czego ja używam. Są to dziecięce foremki do ciastoliny i własnoręcznie zrobione stemple z modeliny (włącznie z odciskiem łapki mojego kota). Poza tym używać można wszystkiego, co nie jest z aluminium ani rdzewiejącego metalu.

Dobrze na stempel  naprószyć nieco mąki ziemniaczanej, lub dla lepszego efektu brokatu, barwnika kosmetycznego lub ew. nawet cienia do powiek.

Kiedy stemplować? To jest zawsze dobre pytanie :) W zależności od składu mydła i jego twardości jest to zwykle kilka godzin lub 1 - 2 dni po pokrojeniu. Z jednej strony mydło nie powinno być zbyt miękkie, z drugiej strony zbyt twarde. Najlepiej co chwilę próbować na jakimś kawałku testowym.

Swirl

Czyli możliwości pięknego mieszania różnie zabarwionej masy aby uzyskać piękne mydełka.
Przeszukajcie internet i youtube na hasła "soap swirl", "divi swirl", "taiwan swirl" itd.
Ja się na razie w tym temacie nie wymądrzam, nie wychodzi mi to najlepiej. Masa zawsze wychodzi mi za gęsta, muszę nad tym popracować. Ale efekty są takie, że czasem dech zapiera :)




14 komentarzy:

  1. witam, mam pytanie, uzywam ulejkow, roznych firm do mydel,ale zapach mi ulatuje czasem cos tam zostanie ale ogolnie nie pachna dlugo i intensywnie jak sie to spotyka np w sklepie Lush. jakie olejki zaproponowałabyś?dziekuje i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. A ile używasz? Na 1 kg tłuszczów można dawać nawet do 30 ml olejków, ale dla mnie to już za dużo. Używam głównie olejków eterycznych z apteki. Cytrusowe są nietrwałe, warto je łączyć z innymi.
    A jeśli chodzi o zapachy typowo dla mydeł to poszukaj w sklepach internetowych. Ale to też jest bardzo różnie. Jedne zapachy są trwałe, inne nie, jedne powodują szybkie gęstnienie masy, inne nie mają takiego wpływu. Są też takie, które zabarwiają mydło (nawet po dłuższym czasie) na żółto lub brązowo. Trzeba samemu testować i próbować, niestety.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ojjj mydło mi się marzy.... przymierzam się do pierwszych prób i czytając powyższy tekst zwróciłam uwagę, iż do mydeł można dodać błoto z Morza Martwego w stanie suchym lub "błotnym. Mam w związku z tym pytanie - jestem w posiadaniu błota z MM w formie błotnej nie odsolonej - zbierałam je osobiście na brzegu MM i takie przechowuję używająć czasem do mycia lub jako maseczki. Czy takie błoto mogę dodać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz, ale nie wiem jak się masa zachowa. Sól z Morza Martwego ma inny skład od zwykłej soli kamiennej (zawiera magnez, żelazo, mangan...) i może doprowadzić to tego, że mydło jednak się nie zrobi, a masa zwarzy(?). Nigdy nie próbowałam, ale takie czytałam opinie.
      Wyjściem jest zrobienie mydła na gorąco i na końcu dodanie błota z solą. Wtedy nic złego się już nie stanie. Powodzenia! :)

      Usuń
  4. Witam. Jak otrzymac efekt oszronienia??
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie bardzo wiem co masz na myśli. Jeśli chodzi Ci o to, że na powierzchni mydła powstaje taki biały nalot, to trudno wyczuć :) Czasem się pojawia, czasem nie. Wydaje mi się, że częściej występuje, gdy (zbyt) wcześnie wyciągnie się mydło z formy.
      Inny nalot zdarza mi się mydłach na bazie piwa. Na powierzchni pojawia się jakby warstwa z drobnego cukru, który jednak cukrem nie jest :)

      Usuń
  5. Witaj, chciałabym spróbować porobić mydełka w domowym zaciszu dla rodziny i znajomych :) znalazłam przezroczystą bazę do mydła, tylko chciałam ją zabarwić na kolorowo, czy nadadzą się do tego barwniki spożywcze (obawiam się czy nie zafarbują skóry) i aromaty spożywcze takie jak np waniliowy? Widziałam specjalne do mydełek na ebayy ale muszę przyznać że nie chcę inwestować zbyt dużo nie mając nawet pewności czy mi to jako tako wyjdzie :D dzięki wielkie za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety niewiele Ci mogę pomóc. Nigdy nie robiłam mydła z gotowej bazy :( Jedynie mogę podpowiedzieć, że na pewno możesz dodać do mydła olejki eteryczne dostępne w każdej aptece. Spożywczych bym raczej nie polecała.
      I zachęcam Cię do zrobienia mydła od podstaw, od tłuszczów i ługu :) To naprawdę nie jest takie trudne! :)

      Usuń
  6. Czytam i czytam , tak bardzo bym chciała robić prawdziwe mydła z łukiem, ale o co chodzi w tych kalkulatorach to pojęcia nie mam...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W kalkulator wpisujesz tłuszcze, z jakich chcesz zrobić mydło i jak mocno ma być przetłuszczone, a kalkulator oblicza ile powinnaś dać NaOH (lub KOH).

      Usuń
  7. Jeśli chodzi o barwniki spożywcze-stosowałam z firmy z doktorem w nazwie :) Nie wyszło. Na początku wyglądało pięknie ale po fazie żelowej wszystkie kolory zniknęły.

    OdpowiedzUsuń
  8. No to się wyjaśniło. Dzięki za informację! :)

    OdpowiedzUsuń