poniedziałek, 12 maja 2014

Eko-deo

Wiecie o tym, że sole aluminium zawarte w dezodorantach i antyperspirantach są bardzo szkodliwe? Przy pomocy wujka Googla znajdziecie na ten temat wiele informacji. Aluminium zatyka pory (czyli blokuje pocenie) i gromadzi się w organizmie, szczególnie w mózgu. Naukowcy przypuszczają, że może być przyczyną choroby Alzheimera. Aluminium podrażnia również nasz układ immunologiczny oraz może uszkadzać układ rozrodczy.

Nie brzmi to specjalnie zachęcająco, prawda? Co więc robić?

Okazuje się, że rozwiązanie leży w zasięgu ręki i jest bardzo proste! Należy nie używać gotowych dezodorantów z milionem podejrzanych składników, tylko zrobić sobie swój własny.
Przepis jest banalny: masło shea + tlenek cynku. Plus ewentualnie nieco spożywczej sody oczyszczonej. Koniec.

Ja trochę ten przepis zmodyfikowałam, bo w takim składzie daje bardzo twardą, suchą pastę. Mój jest taki:
  • 30g masła shea
  • 10g oleju (ja wzięłam ryżowy, ale może byc też inny)
  • 2 łyżeczki tlenku cynku
  • 1 łyżeczka spożywczej sody oczyszczonej
  • kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (lub ich kompozycja)
Wszystko rozcieramy w moździerzu lub innym naczyniu. Możemy naczynie nieco podgrzać w kąpieli wodnej, żeby masło dobrze się rozpuściło (uważać, żeby woda nie dostała się do środka!). Później półpłynna masę przelać do naczynia, np. pustego pojemnika po 50 ml kremu - akurat pasuje.

Myślę, że jeśli ktoś ma problem z dostaniem tlenku cynku w postaci proszku, można użyć pasty cynkowej z apteki.

Sposób aplikacji: pastę o rozmiarze ziarna grochu rozcieramy między palcami a następnie pod MOKRYMI pachami. To jest ważne, bo tlenek cynku i soda rozpuszczają się w wodzie. Na suchej skórze pasta będzie działała jak peeling.

Efekt: pocenie może nie będzie bardzo zmniejszone, ale nie rozwija się żaden nieprzyjemny zapach! Po całym dniu koszulka pod pachami ma zupełnie neutralny zapach. Moja nastoletnia córka najpierw podeszła z rezerwą do rewelacyjnych pomysłów matki, ale od kilku tygodni używa tylko tego wynalazku i jest bardzo zadowolona.

Dlaczego działa? Tlenek cynku ma działanie przeciwbakteryjne i zapobiega rozwijaniu się bakterii w naszym pocie. A to właśnie ich rozwój jest odpowiedzialny za brzydki zapach.

Spróbujcie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz