środa, 5 grudnia 2018

Ghost Swirl - duchy w mydle


Lubicie duchy? A niespodzianki? Jeśli tak, polecam zabawę z Ghost Swirl.

Na czym ona polega? 

Okazuje się, że masa mydlana zawierająca różną ilość wody różnie wygląda. Najciekawsze jednak, że różnice w odcieniu widać dopiero w gotowym mydle. Masy podczas mieszania i napełniania forem wyglądają identycznie, czyli w sumie nie bardzo wiadomo jakiego efektu końcowego można się spodziewać.

Na załączonym zdjęciu masy zawierają odpowiednio 25% i 33% wody. Nie pytajcie mnie jednak która jest jaśniejsza :) Wydaje mi się, że ta 25%, ale głowy nie dam.
Zastanawiałam się, czy inne różnice będą się pojawiać podczas używania mydła, ale raczej nie pojawiło się nic nowego. Spodziewałam się, że część z czasem będzie się mniej zmydlać  i stanie się wypukła. Jednak obydwie masy zmydlają się jednakowo, żadna z nich nie jest trwalsza.

Jak to zrobić? 

Zrób masę z dowolnego przepisu, NaOH rozpuść w 25% wody. Odmierz dokładnie połowę masy i uzupełnij ją o taką ilość wody, aby otrzymać jej 33%. 

Przykład: masa z 1000 g tłuszczów, czyli na początku odmierzasz 250g wody. Różnica między 330 g (33%) a 250 g (25%) to 80 g. Czyli do połowy masy należy dolać 40 g wody. 

Dalsza zabawa

Zastanawiam się, jaki byłby efekt przy zastosowaniu jakichkolwiek barwników - sztucznych lub naturalnych. A co w przypadku mydła kawowego, gdy dodawany płyn dodatkowo barwi masę? Czy różnica odcieni będzie większa, czy mniejsza? 

Bawcie się i dajcie znać w komentarzu co wam wyszło :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz